Bu alana erişim yetkiniz yoktur!

KANSERE KARŞI BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ: DÜNYA KANSER GÜNÜ'NDE UMUT VAR!

Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü tarafından 4 Şubat tarihi “Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. Dünya Kanser Günü, tüm dünyada binlerce insanın bir araya gelerek kanserle mücadeleye dikkat çektiği, bilinç oluşturduğu ve dayanışma gösterdiği önemli bir gündür. 
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, Dünya Kanser Günü sebebiyle yaptığı açıklamada, “2005 yılından beri her 4 Şubat'ta düzenlenen Dünya Kanser Günü, ülkemizin de yakın işbirliği içerisinde olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) öncülüğünde gerçekleştirilen, her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan ve pek çoğu önlenebilir bir hastalık olan kansere karşı toplumsal bilinci ve farkındalığı arttırmak amacıyla tüm dünyada kampanyaların düzenlendiği küresel bir girişimdir. Kampanyanın sloganı 2024 yılı için ‘Kanser Bakımında Daha İleriye‘ olarak belirlenmiştir. Bu temanın kişisel sorumluluklar için güçlü bir çağrı olduğu ve kanserin artan etkisini azaltmak için yapılan eylemlerin gücünü temsil etmekte olduğu belirtilmiştir.” dedi.
KANSER ORANLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR
Kanserin hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almakta olduğunu belirten Doç. Dr. İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Her yıl yaklaşık 734.000 kişiye kanser teşhisi konuluyor ve 2040 yılında teşhis konulan kişi sayısının yaklaşık %50 daha fazla olacağı öngörülüyor. Ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser türleri sırasıyla akciğer, prostat, kolorektal ve mesane kanseri iken, kadınlarda en sık görülen kanserler sırasıyla meme, tiroid, kolorektal ve rahim kanseridir. Kanser, sadece bireyleri değil, aynı zamanda aileleri, yakın çevreyi ve toplumları da etkileyen bir hastalıktır. Bilim, tıp ve teknoloji sayesinde daha etkili tedavi yöntemleri, erken teşhis olanakları ve hastaların yaşam kalitesini artırmak için yeni çözümler geliştirilmektedir. Ancak, bu süreçte toplum olarak daha fazla farkındalık yaratmak kanser oluşumunu önleme ve erken teşhis oranlarını arttırmak önem arz etmektedir. Erken teşhis ve tedavi ile kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Kadınlar meme ve rahim ağzı kanseri konusunda bilinçlendirmelidir. Cinsel aktif dönemden sonra düzenli rahim ağzı smear kontrolleri yapılmalı ve 40 yaşından sonra yılda bir mamografi, 55 yaşından sonra sorun yok ise 2 yılda bir mamografi, 45 yaşından sonra kadın erkek ayırmaksızın kolon kanserinde erken tanıya yönelik kolonoskopi periyodik olarak yapılmalıdır.”

KANSER RİSKLERİNİ AZALTABİLİRİZ

 Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenin önemini vurgulayan Doç. Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu, “Düzenli sağlık kontrolleri, sigara ve alkol kullanımının kontrol altında tutulması, sağlıklı beslenme gibi basit adımlarla kanserin riskini azaltabiliriz. Ayrıca, kanserle mücadelede bilgi paylaşımı ve destek grupları gibi kaynaklar da önemlidir. Dünya Kanser Günü, kanserle savaşan herkes için bir umut günüdür. Unutmayalım ki, birlikte mücadele ederek, bilinçlenerek ve destek vererek kanseri yenebiliriz. Biz de Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak, kansere karşı mücadelede en ön saflarda gelecekte daha sağlıklı ve kansersiz bir dünya için bilimin ışığında çaba sarf etmeye devam ediyoruz.” dedi.

Ana Sayfa