Bu alana erişim yetkiniz yoktur!

Hekimin önerisi aşılama oranlarını artırır mı?

İngiltere'de yapılan bir ankete göre grip aşılamasında tereddütte kalan kişiler hekimin önermesi durumunda aşı yaptırmaya karar veriyor ve en güvendikleri başvuru merci hekimler. Prof.Dr.Ceyhan’a göre Türkiye'de aşılama konusunda güvenilen ilk kaynak ise Sağlık Bakanlığı.

MEDİMAGAZİN - Aşı üretimi toplumlar için önemli bir konu olsa da, ondan daha önemli olan konuların başında mevcut aşılardan yeterince yararlanılıp yararlanılmadığı geliyor.

Aşı ile ilgili tüm bu gelişmeler ve önemli konu başlıklarının ele alınması amacı ile düzenlenen 7.Ulusal Aşı Sempozyumu 20-24 Eylül tarihlerinde, Ankara'da düzenlendi. Sempozyum kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, GSK Gelişmekte Olan Ülkeler Aşı Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Selim Badur ve GSK Medikal Başkanı Dr.Anıl Dutta aşılamanın önemi ve aşı karşıtlığı ile mücadele konularında açıklamalarda bulundu.

Salgınlar  savaşlardan daha fazla ölüme neden oluyor

Prof.Dr.Ceyhan, ''Dünya tarihine bakıldığında en fazla insanın ölümüne neden olan şey nedir? 1918-1919’daki İspanyol grip salgını. Bu salgın ile 150 milyon insan ölmüştür ve  bu rakam 1.Dünya Savaşı'nda ölenlerin beş katıdır.'' açıklamasında bulundu

Ceyhan'a göre, Türkiye'de Sağlık Bakanlığının aşı takviminde yer alan aşılar toplum tarafından kabul görürken takvimde bulunmayan aşılar konusunda ise tereddüt yaşanabiliyor. Avrupa ülkelerinde ise aşıya güvenmeyi sağlayan faktör hekim. 

Aşı yaptırma eğiliminde eğitim seviyesinin de önemli olduğuna dikkat çeken Ceyhan, büyük şehirlerde hem sağlık personelinin kendi aşılaması hem de genel aşılama oranlarının yüksek olduğunu söyledi.

Hekimler arasında aşılama konusunda karşıt görüşlerin olduğuna da değinen Ceyhan, '' Bir televizyon programında aşı karşıtı açıklamalarda bulunan iki hekimin kendi çocuklarının aşı kayıtlarına bakıldığında ikisinin de çocuklarını aşılattığını gördük.'' dedi.

Suriyeli göçmenler aşılandı mı?

Türkiye'de yaşayan yaklaşık 390 bin çocuğun hepsinin aşılandığını ve aşılama programına UNICEF'inde katkıda bulunduğunu ifade eden Ceyhan Suriyeli göçmenlerin neden olabileceği salgınlar ile ilgili basında çıkan haberler ile ilgili de şunları kaydetti:

''Suriyeli çocuklarda çark çıbanı hastalığına çok rastladık ancak bu hastalık insandan insana bulaşmıyor. Hastalığı  bir tatarcık sineği  bulaştırıyor ve o sinek artık Türkiye'de yok, Suriye'ye gidip almak lazım. 2013 yılında yaşanılan kızamık salgınını ise Suriyeliler başlatmadı, hastalığı onlar bizden aldılar. Nedeni ise onların aşılanmamış olması. Şuanda Türkiye'de yaşayanları aşıladığımız durumda hiçbir problem yaşamayız.''


''Aşılama ile her yıl 3 milyon ölüm önleniyor. 750 bin çocuk ise engelli olmaktan kurtuluyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerde gelecekteki 10 yılda aşılama yapılması durumunda 150 milyar dolar tasarruf elde edilebilir, o yıl doğan kişilerde yaşam boyunca yıllık sağlık bakımı tasarrufu ise 43 milyar dolar olabilir''''Aşıların yan etkileri azaltıldı''


Aşının gelişimi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Prof.Dr. Badur, '' 1960'lı yıllarda global olarak 5 aşı uygulanıyordu ve bu beş aşının içinde 3 bin kadar protein vardı. 2000'li yıllarda ise bu rakam 10'a çıktı ve içinde 25 kadar protein var. Yani gittikçe daha saflaştırılmış ve yan etkisi azaltılmış aşılar kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki; aşı sayısı arttı çocuklarımıza zarar veriyoruz görüşü tamamen yanlış ve ailelerin kafasını karıştırıyor. '' dedi.
 


Badur, ''Her yıl, 1,5 Milyondan fazla çocuk 'aşı ile korunulabilir hastalıklardan' yaşamını yitiriyor''


DSÖ aşılara güvenilmesini öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)'nün aşı karşıtlığının önüne geçmek ve aşılara güvenilmesi için Mart 2017'de ''Vaccination and Trust'' başlıklı bir yayın hazırladığı bilgisini veren Badur, aşı karşıtlığının; güven duymama, aşının gerekli olduğuna inanmama ve aşı yaptırmak için yeterli vakit bulamama gibi üç faktöre bağlandığını söyledi.

Aşıların istenen hedefe ulaşmasında da bazı sıkıntıların yaşabildiğini ve aşıya erişim sorunu olan gelişmemiş ülkelerin olduğuna dikkat çeken Badur, '' 2020 yılına kadar, gelişmekte olan ülkelerde 6 enfeksiyon hastalığına karşı uygun aşılama oranlarına erişilmesi durumunda 426 milyon olgu, 6,2 milyar dolar tedavi gideri ve 145 milyar dolar üretim kaybı önlenebilir.'' dedi.

Hekimin önerisi aşılamayı 3,5 kat artırıyor!

İngiltere'de grip aşılaması ile ilgili yapılan bir ankette, grip aşısının yapılması konusunda halkın en çok hekimlere güvendiğini ve hekim önerirse aşı yaptırmayı kabul ettiği bilgisini veren Badur, grip aşısını hekimin önermesi durumunda aşılamanın 3,5 kat arttığını söyledi.

Dünya genelinde aşılamının zorunlu programa alınması yönünde adımlar atıldığını ifade eden Badur, başta İtalya olmak üzere Avusturya, Almanya  ve Fransa'nın  aşı yaptırma zorunluluğu getirdiğini sözlerine ekledi.


 ''Çocukluk çağında bağışıklama için harcanan her bir dolar 44$ ekonomik yarar sağlıyor''


Aşılama ile zamandan ve paradan tasarruf

Aşıların insan sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çeken Dutta, '' Aşıları başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insana uyguluyorsunuz. Aşı geliştirmek hem maliyetli hem de uzun zaman alan bir süreç. Örneğin şuanda geliştirilmek üzere olan bir rotavirüsü aşısı için 60 bin olgu üzerinde çalışma yapılıyor. Aşının etkinliği içinde aşı olan ve olmayanlar arasında kapsamlı analizler ve karşılaştırmalar yapılması gerekiyor.''  dedi.

Coğrafi bölgelere göre farklılık gösteriyor

Aşılama coğrafi bölgelere göre farklılık gösterdiğini dile getiren Dutta, bazı bölgelerde aşılama sonrası olumlu sonuçlar alındıktan sonra hastalık uzun süre görülmeyince aşılamayı kesiyorlar. Oysa ilerleyen yıllarda aşılamanın etkisi geçtiği için hastalık yeniden oluşmaya başlıyor. Bu nedenle bu tutumda olan gelişmemiş ülkelerde difteri gibi hastalıklar yeniden ortaya çıkıyor.'' ifadelerini kullandı.

Aşılama yatırımları sayesinde ekonomik açıdan kazanımların da olduğunu dile getiren Dutta, ''Aşı için harcanan bir dolar 44 dolar kazanım yapmanızı sağlıyor. Örneğin azalan rotavirüsü sayesinde ishal vakaları azalıyor, hekimlerin diğer hastalarla ilgilenme şansı artıyor bunun yanı sıra aşılama meydana gelebilecek çok sayıda hastalığı da önlemiş oluyor.'' şeklinde konuştu.

Aşıya ulaşma acil bir ihtiyaç

Aşılama konusunda UNICEF'inde kampanyalar başlattığını ve toplumun tamamının aşılanmasının önemli olduğuna dikkat çeken Dutta, beş yaşından önce ölen tüm çocukların 5'te 1'inin aşıyla önlenebilir hastalıklar nedeni ile hayatını kaybettiğini ve çocukların yaşam kurtarıcı aşılamalara ulaşmasının en önemli ve acil ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

 

Ana Sayfa
Türkiye Atıf Dizini
Türkiye Bilim Terimleri
Türkiye Klinikleri
Türkiye Klinikleri